Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Sierpień 2020 r.

Z dużą satysfakcją pragnę poinformować, że dzięki przychylności dr. Jerzego Dymka, Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, który z życzliwością przychylił się do mojej inicjatywy, od sierpnia br. Zakład Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy nosi imię prof. Kazimierza Panka.
Postać profesora Panka starałem się przybliżyć bydgoskiemu środowisku lekarzy weterynarii przy okazjo różnych oficjalnych i mniej oficjalnych wystąpień a także publikacji zamieszczanych w Życiu Weterynaryjnym. Jak wcześniej informowaliśmy akt nadania imienia Profesora bydgoskiemu ZHW miał być połączony z uroczystą sesją historyczną w sali biblioteki UKW w Bydgoszczy zaplanowaną na kwiecień br. W jej trakcie zaplanowano także sprzedaż książki mego autorstwa poświęconej Profesorowi. Uzyskane z tego tytułu środki miały zasilić konto naszego Koła. Niestety pandemia koronawirozy zniweczyła te plany. Jednak machina urzędnicza ruszyła i „Regulamin organizacyjny Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy” zawierający m.in. zapisy dotyczące zmiany nazwy ZHW zaakceptował Główny Lekarza Weterynarii, a w sierpniu zatwierdził Wojewoda Kujawsko-Pomorski.
Profesor Panek przerywając swoją rektorską kadencję na Akademii Weterynarii we Lwowie, przybył do Bydgoszczy w 1920 roku przejmując od niemieckich naukowców Instytut Gospodarstwa Wiejskiego. Pracując w naszym mieście przez 15 lat uczynił z kierowanego przez siebie Wydziału Higieny Zwierząt jeden z trzech najważniejszych weterynaryjnych ośrodków naukowo-badawczych w międzywojennej Polsce. Działając społecznie przyczynił się też do rozwoju bydgoskiego sportu i kultury fizycznej.
Mam nadzieję, że gdy już epidemia covid – 19 zostanie opanowana i będziemy mogli znowu bezpiecznie się spotykać, powrócimy do zamiaru zorganizowania sesji (do której mieliśmy już przygotowane druki zaproszeń) na którą już dzisiaj razem z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, Prezesem K-PIL-W, Prezesem naszego Koła oraz własnym wszystkich P.T. Seniorów serdecznie zapraszam.
 
Jacek Judek