Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

KRONIKA

 16 – 21 maja 2022 r.
Bieszczady

     Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wywołaną przez Covid -19 udało się wreszcie zrealizować dawno zaplanowaną wycieczkę członków Koła Seniorów w Bieszczady. Przez moment wydawało się, że i w tym roku impreza ta nie dojdzie do skutku z powodu agresji w dniu 24 lutego br. putinowskiej Rosji na Ukrainę i przypadki bombardowania oraz ostrzału rakietowego obiektów cywilnych i militarnych położonych kilkadziesiąt kilometrów od miejsc, które pragnęliśmy odwiedzić.
     Ostatecznie przyjęte założenia udało się zrealizować i w dniu 16 maja grupa 32 członków Koła wyruszyła do Polańczyka, do ośrodka „Szeptucha” stanowiącego bazę wypadową do zwiedzania Bieszczadów. Pięknie położony obiekt, z balkonami zwróconymi w stronę pasma gór i Zalewu Solińskiego, tarasami, grilowiskiem i klimatyczną salą restauracyjną, pozwalał po powrocie z codziennych wycieczek, przyjemnie wypocząć ciesząc się swoim towarzystwem  napawając się równocześnie urokami otoczenia.
     Założeniem wycieczki nie było forsowne wędrowanie po górach i rozległych połoninach, lecz poznanie klimatu, kultury oraz złożonej i często bardzo tragicznej historii mieszkańców tych ziem: Bojków, Łemków, Dolinian i Podgórzan. Było to możliwe dzięki towarzyszącej grupie przez cały czas pobytu, doskonale przygotowanej i kompetentnej przewodniczce, pani Marii Mnich.
     W programie kolejnych dni wycieczki był m.in. rejs po Zalewie Solińskim, przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną, zwiedzanie myczkowickiej i solińskiej zapory wodnej, Muzeum Bojkowskiego, Ośrodka Caritas z Ogrodem Biblijnym i centrum drewnianych miniatur sakralnych z terenu Karpat, Skansenu Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz sanockiego muzeum z największym w Polsce zbiorem ikon oraz także największej kolekcji dzieł tragicznie zmarłego Zdzisława Beksińskiego, a także wielu innych miejsc poznanych w trakcie przejazdu lub wędrówek przez Bieszczadzki  Park  Narodowy.
     Słoneczna pogoda była dopełnieniem kolejnej, ze wszech miar udanej wyprawy, co spowodowało, że już w trakcje drogi powrotnej w głowach organizatorów zaczęły krystalizować się kierunki kolejnych wiosennych/jesiennych senioralnych eskapad.

     Obszerny opis wycieczki zostanie zamieszczony w kolejnym numerze Biuletynu Koła Seniorów.

    W zakładce „Galeria” zamieszczony został wybór zdjęć z opisanej imprezy, a bogata ich kolekcja  (z tej oraz wielu innych imprez organizowanych przez KS) jest do pobrania z cyfrowego archiwum Sali Historii i Tradycji Służby Weterynaryjnej, którą opiekunem jest niżej podpisany.
Jacek Judek23 kwietnia  2022 r. 
Wiosenne spotkanie  - Telimena Bydgoszcz

         Po zimowej przerwie oraz dramatycznym wzroście zachorowań i odejść z powodu pandemii Covod-19, nadeszła wiosna, słońce, wyciszenie zarazy i wzrost optymistycznych nastrojów. Towarzyszy temu wzbudzenie pragnienia kolejnych spotkań i wspólnych imprez.
         Realizując przyjęty harmonogram działań na 2022 rok, w dniu 23 kwietnia br. o godz. 1100 w bydgoskiej restauracji Telimena, miało miejsce pierwsze, otwierające nowy sezon działalności, plenarne spotkanie członków naszego Koła Seniorów. Uczestniczyło w nim  ponad szśćdziesięcioro  członków i sympatyków Koła z terenu całego województwa: od powiatu świeckiego i grudziądzkiego do włocławskiego i od nakielskiego do brodnickiego. Przybył także, specjalnie zaproszony Prezes K-PIL-W Kol. Andrzej Klimowski.
Spotkanie miało wyłącznie rozrywkowo-towarzyski charakter (tj. nie omawiano żadnych zasadniczych spraw organizacyjnych Koła). Tak wiec po zajęciu miejsc przy stołach i krótkim powitaniu przez Prezesa Koła Seniorów, kol. Ryszarda Tyborskiego, rozpoczął się koncert akordeonowy w wykonaniu dr. sztuk muzycznych, nauczyciela akademickiego -  Krzysztofa Lutrzykowskiego, zdobywcy wielu nagród na konkursach w kraju i za granicą zarówno solo, jak i w zespole. W trakcie ok. czterdziestominutowego koncertu Muzyk poprowadził nas po europejskich stolicach, prezentując charakterystyczne dla tych miejsc utwory.    
Po zakończeniu pierwszego koncertu członkowie Kola Seniorów przygotowali dr. Tyborskiemu, który w roku bieżącym obchodzić będzie osiemdziesiąte urodziny, niespodziankę w postaci  okolicznościowego adresu (p. zdjęcia zamieszczone w  galerii) z podziękowaniami za dotychczasową działalność na rzecz Koła i życzeniami zdrowia i zapału do kontynuowania tej unikalnej skali kraju, pod względem zakresu i form, działalności.
Kolejnym punktem programu był występ, znanego już członkom KS zespołu Michała Hajduczeni „Slavic Voices” z recitalem polskiej przedwojennej muzyki filmowej. Usłyszeliśmy pełne uroku i magii lat 30-tych przeboje z repertuaru Hanki Ordonówny, Jana Kiepury, Eugeniusza Bodo, utwory, m.in. "Na pierwszy znak", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" czy "W starym kinie".   Koncert został bardzo żywo i życzliwie przyjęty, a aplauz słuchaczy „wymusił” na muzykach bis, w którym zaśpiewano nam „Herbatkę we dwoje”  z przygotowanego przez „Slavic Voices” koncertu z utworami Kabaretu Starszych Panów Jerzego Wasowskiego oraz Jeremiego Przybory.
Spotkanie zakończył  wspólny obiad i nadzieja kolejnych równie sympatycznych spotkań.
Jacek Judek

Uwaga: zdjęcia ze spotkania zamieszczono w zakładce "Galeria"12 marca 2022 r. 
Spotkanie z okazji Dnia Kobiet


W dniu 12.03.2022 do  lokalu Kujawsko Pomorskiej Izby Lekarsko Weterynaryjnej przy Noakowskiego 3 w Bydgoszczy, na zaproszenie prezesa Koła Seniorów dr Ryszarda Tyborskiego przybyło 9 pań i 3 panów świętować Dzień Kobiet. Prezes przywitał przybyłe osoby i w imieniu kolegów z Koła Seniorów i swoim złożył przybyłym paniom życzenia zdrowia, pomyślności i samych miłych chwil w tym i w kolejnych spotkaniach członków i sympatyków Koła Seniorów. 

Panie przyniosły mnóstwo ciast, którymi raczyliśmy się przy kawie i herbacie serwowanej z gracją przez  kolegę Zenka Grzeczkę oraz wznieśliśmy toast za zdrowie wszystkich kolegów i koleżanek, tradycyjnie pojawiającymi się przy takich spotkaniach, nalewkami  
Wspomnień z minionych spotkań nie było końca czas szybko płynął w serdecznej atmosferze.
Przy okazji zauważyć należy że dwie kolejne koleżanki: Jolanta Dąbrowska i Lucyna Kuziel-Zawalich złożyły deklaracje przystąpienia do Koła Seniorów.
Na pożegnanie prezes obdarował każdą z pań wiązanką kwiatów, co uwieńczono zdjęciami.
Tak zakończyło się kolejne, sympatyczne spotkanie i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych, licząc na to, że  wirus  ani żadne inne powody nie pokrzyżują naszych planów .
Maria Brauer-Mazurek13 listopada 2021 r.
Dna 14 listopada br. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Toruniu-Kaszczorku odprawiona została msza św. w intencji zmarłych lekarzy weterynarii.  W trakcie liturgii Prezes Kola Seniorów dr Ryszard Tyborski odczytał nazwiska zmarłych w ostatnich latach naszych zmarłych Koleżanek i Kolegów i przywołał ich także trakcie przygotowanej przez siebie modlitwie wiernych.
            W mszy uczestniczyło blisko czterdziestu przedstawicieli i sympatyków naszego zawodu, zarówno seniorów jak i młodszych koleżanek i kolegów, z Prezesem Rady Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej dr Andrzejem Klimowskim włącznie.
            Sobotnie modlitewne spotkanie, w zamyśle Prezesa, zapoczątkowało tradycję corocznych mszy św. w intencji zmarłych lekarzy weterynarii odprawianych w każdą II sobotę listopada, miesiącu wspominania naszych bliskich zmarłych. Wybór miejsca - kościół w Toruniu-Kaszczorku nie był przypadkowy. Ta niewielka i historyczna (powstała w XIII wieku) świątynia, znajdująca się w centralnej części województwa ułatwia dojazd z każdej jego części, a jej klimat ułatwia skupienie i refleksję uczestników nabożeństwa.
            Po mszy, jej uczestnicy kontynuowali spotkanie na obiedzie w położonej nieopodal restauracji „Słoneczne Tarasy”.
            Trwająca pandemia koronawirozy już drugi rok z rzędu uniemożliwiła organizowanie dorocznych spotkań zaduszkowych (odbywających się każdego roku w kilku miejscach na terenie województwa), podczas których, przy kawce i herbatce, uczestnicy wspominali swoich kolegów, szefów i mentorów przywołując czasem zabawne, a czasem i poważne sytuacje z nimi związane. Nie wykluczając kontynuowania tej tradycji po ustąpieniu zarazy, ta nowa, opisana powyżej inicjatywa doskonale uzupełnia naszą pamięć i szacunek dla tych, których już wśród nas nie ma.
Uwaga: zdjęcia z sobotniej liturgii zamieszczone zostały w zakładce „Galeria”


25 września 2021 r.
Ostatnie z trzech zaplanowanych na 2021 rok plenerowych spotkań członków Koła Seniorów odbyło się w dniu 25 września na strzelnicy myśliwskiej PZŁ Włocławek – Ostrowy. Podobnie jak na spotkaniach w nadleśnictwach Solec Kujawski w dniu 10 lipca jak i Dąbrowa dniu 7 sierpnia, dopisała zarówno pogoda jak i frekwencja. Blisko czterdziestu uczestników imprezy osobiście podejmował Włocławski Łowczy Okręgowy Pan Grzegorz Wiśniewski, a nasz kolega Wiesiek Milewicz, - członek tamtejszego Koła Myśliwskiego powitał (i na zakończenie spotkania także pożegnał) stosownym sygnałem na rogu myśliwskim W programie, poza tradycyjnymi konkursami (z zakresu m. in wiedzy ornitologicznej i celności rzutów „kapciem Prezesa”) oraz obfitym jadłem, było zwiedzanie strzelnicy, gdzie na różnych jej obiektach celnością strzałów do rzutków popisywali się członkowie koła, a także co odważniejsi goście. W dalszej części spotkania pan Grzegorz Wiśniewski opowiedział o historii reintrodukcji bobra i sokoła wędrownego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. We włocławskiej imprezie uczestniczył po raz pierwszy, najmłodszy stażem w KS Jerzy Dymek - Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii oraz zbyt młody, aby należeć do Koła, Kol. Andrzej Klimowski - Prezes Rady Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Uwaga: zdjęcia z impresy zamieszczonow zakladce "Galeria"


13 – 18 września 2021 r.
            W dniach 13 – 18 września odbiła się kolejna, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, doroczna wycieczka członków KS. Pierwotnie planowany wyjazd w Bieszczady, z powodu koronawirozy nie odbył się, dlatego zainteresowanie z południa Polski przeniosło się w rejony północne. Tym sposobem bazą do okolicznych wypadów stało się Sarbinowo. W wycieczce wzięły udział 24 osoby. Uczestnicy zakwaterowani zostali w zadbanym ośrodku „Słoneczny Brzeg”. W trakcie pobytu zwiedzono m.in. muzea w Koszalinie i Kołobrzegu, Górę Chełmską, piękne Ogrody Hortulus oraz Kołobrzeg.
            Bardziej szczegółowy opis tej imprezy wraz wybranymi zdjęciami zamieszczony zostanie w najbliższym numerze Biuletynu Koła Seniorów, a bogata dokumentacja fotograficzne jest już dostępna u kol. Jacka Judka administrującego opisany wcześniej program komputerowy.

Uwaga: wybrane zdjęcia z wycieczki zamieszczono w zakladce "Galeria"


10 września 2021 r.
            W związku z tym, że kadencja władz Koła Seniorów kończy się wraz z kadencją organów Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, w dniu 10 września, w Sali Konferencyjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy odbyło się walne zebranie naszego Koła. Dr Ryszard Tyborski, jako ustępujący prezes złożył obszerne sprawozdanie z działalności KS przedłużonej przez pandemię koronawirusa kadencji. Po nim sprawozdanie złożyła skarbniczka koła, Kol. Maria Brauer-Mazurek. Oba sprawozdania zostały jednogłośnie przyjęte. Ich teksty zostaną zamieszczone w najbliższym numerze Biuletynu Koła Seniorów.
          W kolejnym punkcie zebrania dokonano wyboru nowych władz KS. Dr Tyborski został ponownie i jednogłośnie wybrany Prezesem. Koledzy: Jacek Judek  i Zenon Grzeczka zostali ponowie wybrani na v-ce prezesów, podobnie jak i Kol. Maria Brauer Mazurek – na skarbniczkę Koła.
W końcowej części Zebrania, kol. Jacek Judek zaprezentował uruchomiony w Sali Historii i Tradycji Służby Weterynaryjnej program cyfrowej archiwizacji wszelkich zdarzeń dokumentowanych fotograficznie. Całość tej formy archiwizowania została podzielona odrębne katalogi: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Bydgoszczy, powiatowe inspektoraty weterynarii, ZHW, Kujawsko-Pomorska Izba Lekarsko-Weterynaryjna oraz Koło Seniorów przy K-PIL-W. Chociaż to dopiero początek prac przy zbieraniu fotograficznej dokumentacji, to już w tej chwili w katalogu KS zgromadzono i chronologicznie uporządkowano ponad 6500 plików (zdjęć).
            Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem zbiorów zapraszamy do kontaktu do nadzorującym program kolegą Jackiem Judkiem.
             Ostatnim akcentem zebrania zwiedzanie mieszczącej się na IV piętrze WIW Sali Historii i Tradycji Służby Weterynaryjnej.


5 września 2021 r.
            Pragniemy z wielką satysfakcją i radością poinformować Koleżanki i Kolegów, iż w dniu 5 września 2021 r., podczas Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, Prezes naszego Koła Seniorów, dr Ryszard Tyborski, został uroczyście wyróżniony tytułem Członka Honorowego Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. W uroczystej laudacji, Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Kol. Maciej Bachurski przedstawił liczne zasługi Wyróżnionego na rzecz K-PIL-W ze szczególnym podkreśleniem rozlicznych i wielokierunkowych działań na rzecz Koła Seniorów.
            Drogi Prezesie, Kolego Ryszardzie z całego serca gratulujemy wyróżnienia, dziękujemy za to co dla naszego Koła zrobiłeś oraz życzymy zdrowia i sił do dalszego jego prowadzenia.


MARZEC:
            Dnia 6 marca w Sali Wielkiej (Balowej)  Zamku Królewskim w Warszawie, pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej miała miejsce uroczystość z okazji 100-lecia Pierwszego Organizacyjnego Wszechpolskiego Zjazdu Lekarzy Weterynaryjnych w Warszawie.  Swoją obecnością uroczystość tę zaszczycili m.in. lek. wet. Halina Szymańska, Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele sejmu w tym lek. wet Dorota Niedziela, posłanka na Sejm VII, VIII i obecnej kadencji, przedstawiciele Senatu RP, samorządów zawodowych, wydziałów weterynaryjnych i innych ośrodków naukowych a także wszyscy dotychczasowi prezesi Krajowej Rady. Kujawsko-Pomorską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną reprezentowało trzynastu lekarzy (liczbę uczestników uroczystości określiła Krajowa Rada) w tym kilkoro członków Koła Seniorów. Wszyscy uczestnicy święta otrzymali pamiątkowe medale a dwaj nasi dwaj seniorzy: dr Ryszard Tyborski oraz dr Zenon Grzeczka otrzymali te medale z imienną inskrypcją.
            Pragniemy też z wielką satysfakcją poinformować, iż podczas tej samej podniosłej uroczystości, Prezes naszego Koła Seniorów dr Ryszard Tyborski, za liczne zasługi dla naszej korporacji zawodowej, otrzymał najwyższe odznaczenie samorządu lekarzy weterynarii przyznawane od 1995 r. - Medal Honorowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej BENE DE VETERINARIA MERITUS. Dzięki temu dołączył do wąskiego, bo liczącego tylko niespełna siedemdziesięciu lekarzy, grona osób, którym przyznano to wyróżnienie. Jest on tym samym piątym, po lek. wet Eugeniuszu Paluszkiewiczu, dr. Bartoszu Winieckim, dr. Jacku Judku i prof. dr. hab. Eugeniuszu Wiśniewskim (wg. kolejności przyznania) posiadaczem tego medalu.
Szanowny Panie Doktorze, z całego serca gratulujemy tego zaszczytnego wyróżnienia. Cieszymy się, ze Pańska wieloletnia aktywność – bo trwająca od pierwszych dni istnienia samorządu lekarsko-weterynaryjnego, zarówno w strukturach Izby Bydgoskiej, Kujawsko-Pomorskiej jak i Krajowej - do chwili obecnej, szczególnie owocnej dla naszej Izby poprzez utworzenie i od dziesięciu lat rozwijanie aktywności Koła Seniorów, została dostrzeżona także z perspektywy Komisji Krajowej. Wiemy, że nie robisz tego dla zaszczytów, że Ty po prostu „tak masz”, że musisz działać. Mamy to szczęście, że los tak pokierował, iż znalazłeś się wśród nas i że dzięki utworzonemu przez Ciebie Kołu Seniorów, będąc często poza aktywnym wykonywaniem zawodu lekarza weterynarii, możemy się spotykać i uczestniczyć w różnorakich formach aktywności Koła.
 
7 marca do lokalu Kujawsko – Pomorskiej Izby Lekarsko Weterynaryjnej, przy ul Noakowskiego odpowiadając na zaproszenie Koła Seniorów przybyło 14 Pań na wspólne świętowanie dorocznego Dnia Kobiet. Niektóre a Nich odwiedziły lokal Izby po raz pierwszy. Wśród obecnych szczególnym gościem była Pani dr  n. wet. Krystyna Romaniuk, tegoroczna 90 letnia Jubilatka, której na początku zaśpiewano 100 i jeszcze więcej lat dołączając do życzeń bukiet kwiatów. Był tort okolicznościowy i upominki w postaci tradycyjnego różowego goździka, pary cielistych rajstop i tabliczki mlecznej wedlowskiej czekolady „Jedyna”. Listy z potwierdzeniem odebrania upominków nie było. Wspominaliśmy przy kanapkach przygotowanych przez Panie z Izby torcie  kawie i herbacie minione Święta Kobiet, oraz inne sympatyczne spotkania minionego okresu i wierzcie Państwo było co wspominać.  
 
            Późniejsze zdarzenia miesiąca marca uświadomiły nam wszystkim, że nawet najlepsze i najbardziej bardziej dopracowane plany mogą z dnia na dzień runąć jak domek z kart.
Jeszcze 7 marca cieszyliśmy się wspólnym spotkaniem z naszymi Paniami wiedząc, że gdzieś tam – w Zielonej Górze jest na oddziale zakaźnym tzw. „pacjent 0”, u którego stwierdzono infekcję koronawirusem, a już kilka dni później, realizując postanowienia specustawy „koronawirusowej”, wydanych w ślad za nią rozporządzeń i innych przepisów, cały kraj musiał przestawić się na inny sposób myślenia, postępowania i planowania. Zamknięcie galerii handlowych (poza sklepami spożywczymi, aptekami i drogeriami), zamknięcie teatrów, bibliotek a także m.in. restauracji, barów, basenów kąpielowych, siłowni, odwołanie imprez sportowych i kulturalnych zamknięcie granic państwowych, zamkniecie żłobków, przedszkoli, szkół i wyższych uczelni ( na razie tylko na dwa tygodnie), zalecenia by tam gdzie jest to możliwe, świadczyć pracę w trybie zdalnym, a także ograniczenie liczby członków zgromadzeń, w tym także liturgicznych do 50 osób (a jest to sytuacja na dzień 16 marca) - to tylko niektóre z ograniczeń i niestandardowych rozwiązań mających na celu zahamowania rozwoju pandemii wywołanej rozprzestrzenieniem się w ciągu zaledwie kilku miesięcy na cały świat chińskiego koronawirusa.
W naszym Kole pierwszą „ofiarą” nowej rzeczywistości był koncert w Filharmonii Pomorskiej zaplanowany na 22 marca, na który w sposób niezaplanowany pozyskano bilety na początku tego miesiąca. Oczywistym też się stało, że nie dojdzie do zaplanowanego na 5 kwietnia w Radziejowie Plenerowego śniadania Wielkanocnego odwołanego przez organizatorów.
Także najprawdopodobniej nie odbędzie się zaplanowane na 25 kwietnia Roczne Zebranie Kola Seniorów. Na razie zawieszona została realizacja  naszej wycieczki w Bieszczady . O ile w maju nie dojdzie ona do skutku  istnieje nadzieja i szansa, że może uda się ją zrealizować jesienią. Jednak już dziś należy liczyć się z tym, że planowane na ten rok imprezy i spotkania być może się nie odbędą. 
Co do dalszych rocznych planów Koła trudno dzisiaj prorokować. Nikt bowiem nie wie czy, i na ile uda się szybko opanować zarazę. A skoro wiemy już, że są już jej pierwsze śmiertelne ofiary, to niezależnie od prawnych ograniczeń -  nasza wiedza lekarska nakazuje nam racjonalne i odpowiedzialne podejście do sprawy, tym więcej, że ten koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla seniorów. Na razie organizujmy sobie życie w domowych pieleszach, kontaktujmy się telefonicznie i mailowo do czego zachęcamy.
Interesujmy się sytuacją i zdrowiem naszych Koleżanek i Kolegów. 
 
 *****
Żegnaj Piotrze !!


  Z głębokim żalem i smutkiem wspominamy zmarłego w dniu 22 marca 2020   roku w Poznaniu,  po długiej nieuleczalnej chorobie, naszego Kolegę lekarza weterynarii Piotra Kutę. Był on związany przez wiele lat z  województwem Kujawsko – Pomorskim. Przez 24 lata pracował w powiecie Inowrocław na stanowiskach inspektora WIS, z-cy Rejonowego i Powiatowego Lekarza Weterynaria, a w latach 2002 – 2012 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Inowrocławiu. Był też członkiem naszego zawodowego samorządu pełniąc w nim także odpowiedzialne funkcje. Po opuszczeniu Inowrocławia, do 2019 r. pracował w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu na stanowisku Wojewódzkiego Inspektora Wet. ds. oceny działalności Inspekcji Weterynaryjnej.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju Rodzina zmarłego poinformowała,
 że pożegnanie ze zmarłym nastąpi w późniejszym terminie.
Informację o pogrzebie zamieścimy na stronie internetowej KPILW
 
*****
10-lecie Koła Seniorów Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej
 W lutowym numerze Życia Weterynaryjnego z okazji jubileuszu istnienia Kola Seniorów przy K-PIL-W ukazał się artykuł autorstwa dr. Ryszarda Tyborskiego opisujący historę powstania oraz działalność naszego Koła w ciągu ostatnich 10 lat. W celu udostępnienia dostępu do jego treści tym P.T Koleżankom i Kolegom, którzy być może nie posiadają tego numeru "Życia", a także w celu utrwalenia jego tekstu na stronach internetowych naszego Koła, zamieszczamy poniżej skan tej publikacji.

LUTY:
Kolejną imprezą, w której w dniu 8 lutego 2020 roku uczestniczyło dwudziestu trzech członków Kola Seniorów był wystawiany przez Operę Nova w Bydgoszczy spektakl z librettem Wojciecha Młynarskiego według pomysłu Adama Mickiewicza pt. „Awantura w Recco, czyli Drzewko wolności”. Ciekawie brzmiące i wpadające w ucho arie i chóralne pieśni połączone z mówioną treścią odnoszące się do losów polskiego legionisty , który leczy rany poniesione w walkach na terenie Włoch.
Dla przypomnienia nieco historii z tych czasów.  W  1797 r. starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich. Polacy wierzyli, że przez pokonaną przez Napoleona Austrię przejdą do Polski. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana. W 1799 r. polscy legioniści wzięli udział w walkach, odnieśli szereg porażek i ciężkie straty w bitwach: pod Weroną, w oblężonej Mantui, i w zaciekłej trzydniowej bitwie nad Trebbią. Rany poniesione w tej walce leczy  ( i romansuje ) w liguryjskim miasteczku Recco niejaki Tadeusz. Recco leży niedaleko Reggio Emilia, gdzie, na pierwszy widok Wojska Polskiego, Józef Wybicki pisze swoją bojową "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", czyli Mazurka Dąbrowskiego. Po spektaklu Seniorzy spotkali się w operowej restauracji „Maestra” na wspólnej kolacji.   
 
14 lutego uczestniczyliśmy w Koncercie Walentynkowym w Filharmonii Pomorskiej.
Z koncertem wystąpił poznański zespół Affabre Concinui z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej. W koncercie, który wysłuchało 30 członków i sympatyków Koła Seniorów znalazły się największe przeboje Nat King Cole’a. Podobnie jak tydzień wcześniej impreza zakończyła się spotkaniem w operowej restauracji Maestra. Przy tej okazji należy podkreślić, że udział zarówno w koncertach, balach tak jak i towarzyszących im później spotkaniach  jest zawsze finansowany wyłącznie przez uczestników tych imprez.
 
W dniu 22 lutego 2020 roku, w ostatnią sobotę karnawału, tym razem mniej liczna, bo tylko dziewiętnastoosobowa grupa członków i sympatyków  Koła Seniorów uczestniczyła w restauracji Maestra w „Balu Wiedeńskim”.  Do północy wszyscy uczestnicy bawili się w rytmie i nastroju utworów wiedeńskich mistrzów walca w mistrzowskim wykonaniu Zespołu Kameralnego im. Johanna Straussa pod kierownictwem Emilii Czekały. Nie zabrakło też konkursów ze wspaniałymi nagrodami. W konkursie walca wiedeńskiego I miejsce zajęli nasi seniorzy - Danuta i Zenon Grzeczka.  Po północy charakter muzyki zmienił się na typowy dla imprez kar nawałowych. Jak co roku tak i obecny Bal Wiedeński” piąty z kolei  ( 2016 - 2020  ) zakończyliśmy pozostając jako jedyni  na parkiecie „do ostatniego tchnienia”   didżeja. Szkoda , że jest tak małe zainteresowanie dobrą zabawą w doborowym gronie. Wszystkie koszty ponosili uczestnicy.
 
STYCZEŃ:
Na rok 2020 Koło Seniorów przy Kujawsko-Pomorskiej Izbie Lekarsko- Weterynaryjnej zaplanowało bogaty program imprez i spotkań.  Rozpoczął je   w dniu 12 stycznia karnawałowy „Koncert Noworoczny” w Filharmonii Pomorskiej  w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W koncercie, w którym zabrzmiały popularne melodyjne utwory orkiestrowe,  piękne  arie operowe i  operetkowe przeplatane trafnymi informacjami  konferansjera  uczestniczyło 25 członków i sympatyków Koła Seniorów.