Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

KRONIKA

10 marca 2023 r.
Byli wśród nas …

 

        Chociaż to  niby naturalne i oczywiste, to zawsze odejścia osób które znaliśmy, z którymi spotykaliśmy, z którymi wiązała nas więź osobista lub zawodowa, napełniają smutkiem i wzbudzają refleksję nad zjawiskiem ulotności i przemijania. Uczucia te towarzyszą nam nawet wtedy gdy żegnamy osoby, które – obiektywnie patrząc – dożyły wieku sędziwego i ich śmierć wieńczyła długie, czasem obarczone trudami i cierpieniem życie.
        Nie minęły jeszcze pierwsze trzy miesiące bieżącego roku, a już troje członków Kola Seniorów opuściło na zawsze jego szeregi.
     Już 3 stycznia, w wieku 93 lat zmarła zasłużona dla nauk weterynaryjnych dr n. wet. Krystyna Romaniukowa. Całe swoje zawodowe życie związana była z Bydgoszczą i nauką pracując w bydgoskim Oddziale Instytutu Weterynarii. Jej badania w zakresie wczesnego wykrywania zapalenia gruczołu mlekowego zostały docenione przez zachodnich i amerykańskich uczonych, którzy potwierdzili wyniki jej badań. Jednak to co powoduje, że dla tych, którzy ją  znali, pozostaje w pamięci to to, że była osobą życzliwa, przyjazną i ciepłą. Była też osobą heroiczną gdy bez słowa skargi przez kilkadziesiąt opiekowała się swoim obłożnie chorym mężem Józefem.

      Miesiąc później żegnaliśmy na tym samym cmentarzu przy ul. Tańskich w Bydgoszczy, zmarłego 17 lutego dr. Włodzimierza Gizińskiego. Ta barwna, a zarazem wielce zasłużona dla bydgoskiej administracji weterynaryjnej i samorządu lekarsko-weterynaryjnego  postać będzie długo trwała w pamięci tych którzy Go znali lub chociażby o Nim słyszeli. Przez ponad dwadzieścia lat był zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Zakładu Weterynarii, był także działaczem społecznym w wielu organizacjach zawodowych i pozazawodowych. W Kujawsko-Pomorskiej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej pełnił m.in. funkcję Prezesa Sądu Lekarsko-Weterynaryjnego, a później służył radą i doświadczeniem swoim następcom. Był także poetą. Z próbką Jego twórczości  mogliśmy się zapoznać w wydanym staraniem KS tomiku pt. „Moje wierszowanie”. Był równolatkiem dr. Romaniukowej. Opuścił nas w wieku 93 lat.
        Zaledwie wczoraj, tj. 9 marca  żegnaliśmy na cmentarzu w podbydgoskim Żołędowie zmarłego 2 marca br. naszego Kolegę Karola Zandera, który pracując przez blisko 50 lat na stanowiskach inspektorskich, sprawował nadzór nad produkcją przeznaczonych do spożycia środkami pochodzenia zwierzęcego. Był bardzo oddany pracy zawodowej. Pedantycznie dokładny, rzetelny i dociekliwy, wiele wymagający od siebie, ale i życzliwie wspierający współpracowników. Będąc na emeryturze żył także sprawami samorządu zawodowego i  KS. Jednak przede wszystkim był dobrym człowiekiem, którego nie można było nie lubić.

     Sylwetki, dokonania oraz wspomnienia o naszej zmarłej Koleżance i Kolegach zostaną przybliżone  wszystkim P.T. Seniorom w najbliższym numerze „Biuletynu Kola Seniorów”.

                                                                                                                                                                  Jacek Judek


31 grudnia 2022 r. /1 stycznia 2023 r.
Spotkanie sylwestrowo - noworoczne

            Kolejny trudny rok dobiegł końca. Po blisko dwóch latach covidowej pandemii, gdy wydawało się, że świat wraca no normalnego funkcjonowania, upływający niestety równie dramatyczny 2022 rok, przejdzie do historii z powodu zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę oraz najwyższej od dziesięcioleci inflacji i będącej m.in. jej skutkiem nadchodzącej recesji.
            Są jednak takie dni, które pozwalają zapomnieć o wszystkich codziennych problemach, a gdy spędza się je w gronie bliskich, radość bywa tym większa. Z tego powodu, z inicjatywy Prezesa KS Kol. Ryszarda Tyborskiego, grupa ponad dwudziestu członków i sympatyków  Koła żegnała stary rok Koncertem Sylwestrowym w bydgoskiej Operze Nova. W latach ubiegłych druga część spotkań miała miejsce w zlokalizowanej w gmachu opery restauracji Maestro. W tym roku, z powodu zakończenia działalności lokalu, przenieśliśmy się w okolice starego miasta, do restauracji znajdującej się przy historycznej, zrewitalizowanej uliczce Jatki.
            O corocznych koncertach sylwestrowych Opery Nova można pisać dużo i tylko dobrze. Jeden z zawodowych recenzentów spektaklu pisał: „Tegoroczny koncert tradycyjnie podzielony został na część, którą można nazwać „The Best of Opera Nova, z przebojami bydgoskiego teatru muzycznego. Później repertuar meandrował po różnych gatunkach muzycznych, dając jednakowoż rozrywkę tyle „lekką łatwą i przyjemną”, ile też na wysokim poziomie artystycznym. Nie ma kiczu”.  Na scenie wystąpiło kilkunastu solistów, balet  i chór bydgoskiej opery. Koncert prowadził autor scenariusza tegorocznej gali, rewelacyjny Szymon Jachimek, a orkiestrą dyrygował muzyczny kierownik spektaklu i zarazem dyrektor opery – Maciej Figas. Gdy kurtyna poszła w górę oczom widzów ukazało się wnętrze ekskluzywnego Hotelu Opera, który (dzięki obrotowej scenie) w czasie przedstawienia raz byłt recepcją, a raz korytarzem ze ścianami i drzwiami obitymi czerwonym pluszem. Na plan trzeci prowadziły z dwóch stron sceny schody, które w wielkim finale, zsunięte razem tworzyły tradycyjną scenerię wodewilowego show.
            Ostatnie godziny mijającego roku spędziliśmy w kameralnej restauracji przy rozmowach, muzyce i tańcach. Nowy Rok, z lamką musującego wina, witaliśmy na zewnątrz lokalu, na ulicy Jatki, która będąc na całej swej długości pokryta szklanym dachem stanowiła swoiste atrium dla wielu znajdujących się tam restauracji. Stamtąd podziwialiśmy też odbywające się na przyległym do „naszej” ulicy rynku, pokazy fajerwerków.
            Tak żegnaliśmy stary i witaliśmy nowy  - 2023 Rok. Oby przyniósł on nam dużo dobrych przeżyć, darzył zdrowiem i pozwolił wszystkim Członkom Koła cieszyć się kolejnymi spotkaniami w ramach Naszej Senioralnej Wspólnoty.


                                                                                                                                                                           Jacek Judek
                W zakładce "Galeria" zamieszczone są zdjęcia z opisanej imprezy.



15 grudnia 2022 r.
Spotkanie opłatkowe

            Po raz kolejny bydgoska restauracja Telimena była miejscem opłatkowego spotkaniu członków organów Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej z członkami Koła Seniorów.
         Seniorzy nie zawiedli. Przybyli licznie ze wszystkich stron województwie w łącznej liczbie ponad pięćdziesięciu osób.
        W imieniu nieobecnego Prezesa Kujawsko-Pomorskiej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Andrzeja Klimowskiego, który z powodu obowiązków zawodowych nie mógł być obecny na uroczystości, wszystkich zebranych powitał Prezes Koła Seniorów Kolega Ryszard Tyborski. W swoim wystąpieniu podsumował między innymi kolejny rok działalności Koła, przedstawił plany na przyszłe dwanaście miesięcy, oraz podzielił się problemami z jakimi trzeba na co dzień zmagać się, by to co zaplanowano mogło być zrealizowane. I trzeba tu zaznaczyć, że sprawy materialne nie są wcale największym problemem. Dzięki dobrej współpracy z Radą K-PIL-W i jej wsparciem finansowym, podstawowa działalność KS może być realizowana. Ponadto składki członkowskie oraz współfinansowanie niektórych imprez przez ich uczestników pozwalają na rozszerzoną jego działalność. Istotnym problemem jest upływający czas, który powoduje, że aktywni do niedawna członkowie, z racji wieku i przypadłości zdrowotnych tę aktywność zmniejszają, a niektórzy na zawsze opuszczają jego szeregi. Nowi członkowie przybywają, ale stanowią tylko część grona osób kończących aktywność zawodową. Niektórzy błędnie utożsamiają KS z kołem emerytów uważając że będąc w wieku urzędowo emerytalnym lecz pracując zawodowo, jeszcze „nie dojrzeli” by stać się jego członkiem. W tym zakresie wiele zależy od nas samych i naszego zaangażowania w „rekrutacji” do Kola tych, którzy albo o nim mało słyszeli, albo myślą, że jeszcze maja czas.
Kończąc swoje wystąpienie życzeniami radosnego przeżycia nadchodzących świat oraz pomyślności w nadchodzącym roku, dr Tyborski wyraził nadzieję, że nie tylko w przyszłym, ale także w kolejnych latach członkowie KS spotykać się będą w coraz liczniejszym gronie, gdyż zgodnie z stale przywoływanym mottem Koła „Warto się spotykać, warto się poznawać i warto się zapamiętać”.
Mając świadomość ryzyka epidemicznego, zamiast tradycyjnego łamania się  opłatkiem, wszyscy uczestnicy utworzyli jeden wspólny krąg przekazując sobie wzajemnie serdeczne i dobre życzenia świąteczne oraz noworoczne.  
          Tegoroczne spotkanie opłatkowe uświetnił ponad godzinnym koncertem dobrze znany większości uczestników, zespół „Slavic Voyces” Michała Hajduczeni z okolicznościowym programem pt. „Kolędy świata”. Zgodnie z nazwą zespołu dominowały kolędy naszego regionu Europy. Dowodem ścisłych związków kulturalnych i społecznych między Polską a Ukrainą były np. niektóre identyczne muzycznie i tekstowo kolędy tych narodów, wykonane przez zespół w obu językach. Poruszającym akcentem koncertu był udział w nim nowej członkini zespołu - uchodźczyni  wojennej z Ukrainy - Oleny Gaidytzuk.
           Spotkanie zakończyło się wspólnym, trwającym do późnych godzin wieczornych, posiłkiem złożonym z różnych wigilijnych potraw.
           Obecni na spotkaniu seniorzy otrzymali symboliczne prezenty, a wśród nich bogato ilustrowany zdjęciami z minionych imprez Koła kalendarz KS na 2023 rok i kolejny drugi w tym roku, a w ogóle 14 numer Biuletynu Koła Seniorów.  Pozostali członkowie KS otrzymają materiały te pocztą.
            Za kilkanaście dni, po radościach związanymi z przeżyciami święta Narodzenia Pańskiego, z nową nadzieją wkroczymy w kolejny rok, a wraz z nim z nowymi możliwościami spotykania się na plenerowych (i nie tylko)  imprezach Seniorów. Do zobacenia!

Jacek Judek



19 listopada 2022 r.
Toruń-Kaszczorek


            W trzecią sobotę listopada lekarze weterynarii i członkowie ich rodzin, podobnie jak w roku ubiegłym, spotkali się w kościółku p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Toruniu-Kaszczorku  uczestnicząc w mszy św. odprawianej w intencji zmarłych lekarzy weterynarii i ich bliskich. Wśród zgromadzonych na liturgii byli m.in. Andrzej Klimowski - Prezes Rady Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i Wojciech Młynarek - Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
            Doroczne spotkanie w Kaszczorku stanowi  dla wierzących uczestników sposobność wspomożenia modlitwą tych, którzy już przeszli do innej rzeczywistości i teraz oczekują naszej modlitwy, zaś dla osób wyznających inny światopogląd – możliwość refleksji i wspomnienia zmarłych, którzy jeszcze do niedawna żyli wśród nich i tak jak oni zmagali się z trudami codziennego życia.  
Co roku nasze grono opuszcza na zawsze od kilkorga do kilkunastu Koleżanek i Kolegów. Najbardziej dramatycznym pod tym względem był rok 2020 i 2021, kiedy to zmarło, także z powodu szalejącej pandemii Covid-19, ponad dwadzieścioro członków naszej korporacji. W roku bieżącym odeszło ich pięciu. Wszystkie ich  imiona zostały przywołane w modlitwie wiernych.
Ustawiona obok ołtarza plansza ze zdjęciami Zmarłych w latach 2017 – 2022 pozwoliła jeszcze intensywniej ożywić wspomnienia o Nich. Przygotowano ponadto znicze z  logo Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, które chętni mogli zabrać by udekorować groby zmarłych lekarzy jako symbol pamięci i więzi korporacyjnej.
            Listopadowe msze za zmarłych lekarzy weszły na stałe do kalendarza spotkań członków i sympatyków Koła Seniorów. Kolejna zaplanowana została na dzień 18 listopada 2023 r. Chcielibyśmy aby te spotkania gromadziły nas niezależnie od wyznawanego światopoglądu, by każdy z nas w ciszy, na swój sposób, wspominał tych którzy odeszli umacniając pamięć i więź emocjonalną między zmarłymi i żyjącymi członkami naszej zawodowej korporacji.
            Po mszy św. – i to też staje się tradycją – większość uczestników liturgii kontynuowała  spotkanie podczas obiadu w pobliskiej restauracji „Słoneczne Tarasy”.

  P.S.
Podczas powitania uczestników mszy, ks. Kanonik Grzegorz Leśniewski, proboszcz parafii,  przywołał epizody z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego stulecia kiedy to poznał naszego Kolegę Seniora Konrada Korytko i jego żonę Halinę. Wówczas razem z  panią doktor  (lekarzem stomatologii) dojeżdżali z Jabłonowa Pomorskiego do Brodnicy – on do szkoły, ona do pracy. Z tego okresu zrodziła się na tyle bliska zażyłość, że gdy w maju 1978 r. jako młody kapłan odprawiał swoje prymicje, otrzymał na pamiątkę od państwa Korytków kryształową paterę.  I właśnie ten dar pieczołowicie przechowywany zaprezentował nam, co udokumentowano stosownym zdjęciem zamieszczonym w naszej galerii na stronie Kola Seniorów.
Dzień 19 listopada br. był dla Kolegi Radka także przykrym wspomnieniem, bowiem tego dnia, dokładnie dwa lata wcześniej, zmarła Halina (będąca także członkinią KS) i którą również wspomniano w odprawianej liturgii.
  
                                                                                                                                                                                                               Jacek Judek


14 października 2022 r.

Opera Nova w Bydgoszczy

           W miniony piątek 14 października br. grupa ponad dwudziestu członków i sympatyków Kola Seniorów, dzięki „dojściom” i zdolnościom organizacyjnym jego Prezesa, Kol. Ryszarda Tyborskiego, spotkała się w bydgoskiej Operze Nova na, wystawianym w ramach XXVIII Bydgoskiego Festiwalu Operowego przez szczecińską Operę na Zamku, spektaklu „Proces” wg Franza Kafki. To muzyczne dzieło będące metaforą samotności i słabości człowieka stworzył współczesny kompozytor Philip Glass, nominowany do Oskara i zdobywca Złotego Globu, zaś libretto napisał równie wybitny reżyser i scenarzysta, zdobywca Oscara, Christopher Hampton.
           Spektakl był w istocie wyjątkowy, co wcale nie znaczy, że łatwy. Przeciwnie, odmiennie od klasycznej opery, zazwyczaj bogatej muzycznie i z porywającymi ariami, dominowały tu instrumenty dęte i perkusyjne, a muzykę charakteryzowała oszczędność w środkach przekazu i powtórzenia wzmagające napięcie absurdu i strachu. Dla nas, osób w większości bez gruntownego przygotowania muzycznego, spektakl ów był nowym i ciekawym doświadczeniem, poznaniem innej, współczesnej, opery.
            Piątkowy wieczór miał też i drugi, odmienny w charakterze akt. Było nim kontynuowanie spotkania w pobliskiej restauracji Bydgoska Warzelnia Piwa. Tam niemal do północy cieszyliśmy się z bycia razem, a rozchodząc  utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że warto było się kolejny raz spotkać i warto to kolejne spotkanie zapamiętać.
            Dla utrwalenia tej pamięci, w naszej galerii zamieszczamy kilkanaście zdjęć z tego wydarzenia.

                                                                                                                                                   Jacek Judek


10 września 2022 r.
Strzelnica PZŁ Włocławek-Ostrowy

            Tak niedawno witaliśmy tegoroczne lato czerwcowym spotkaniem członków naszego Koła na terenie nadleśnictwa Runowo, a już chłodne wieczory i poranki zwiastują jego koniec. W tej prawie jesiennej atmosferze, spotkaliśmy się na drugim z trzech zaplanowanych na ten rok wakacyjnych plenerowych spotkań. Na jego miejsce wybraliśmy podobnie jak w roku ubiegłym gościnne obiekty strzelnicy PZŁ we Włocławku. Duża wiata skutecznie chroniła nas przed przelotnymi lecz rzęsistymi opadami, które jednak w żaden sposób negatywnie  nie wpłynęły na atmosferę imprezy.
         Był catering, były wypieki dostarczone przez uczestników były też  tradycyjnie nalewki. Był także żelazny punkt programu każdego  spotkania – „Rzut kapciem Prezesa” oraz próby umiejętności strzeleckich. Ale przede wszystkim było co najważniejsze - rozmowy coraz bardziej zżytych ze sobą uczestników spotkań.
          Warto było się spotkać, warto  poznać i warto zapamiętać!
        
                                                                                                                                                                                     Jacek Judek

Uwaga: wybrane zdjęcia ze spotkania zamieszczono w zakładce "Galeria"



Zmarł Kolega Stanisław Zwoliński
 
      W dniu 15 lipca na cmentarzu w Chełmcach pożegnaliśmy naszego Kolegę, członka Kola Seniorów przy K-PIL-W, lekarza weterynarii Stanisława Zwolińskiego. Odszedł od nas po długich cierpieniach spowodowanych nieuleczalną chorobą.
W uroczystościach pogrzebowych zarówno w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny w  Chełmcach jak i na pobliskim cmentarzu uczestniczyło bardzo liczne grono żałobników, a wśród nich hodowcy i rolnicy, którym usługi świadczył Zmarły, przedstawiciele samorządu gminy, którego działaczem, Związku Pszczelarzy, sąsiedzi, znajomi i przedstawiciele naszego zawodu. Przybyli lekarze wolnej praktyki, przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej w osobach m.in. Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, powiatowych lekarzy weterynarii z Inowrocławia i Żnina i  przedstawiciele Koła Seniorów. Był też poczet sztandarowy Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
W Imieniu naszej korporacji zawodowej i Kola Seniorów Kol. Zwolińskiego pożegnał Prezes KS, kol. Ryszard Tyborski.

W celu przybliżenia sylwetki zawodowej naszego zmarłego Kolegi publikujemy poniżej jego skrócony życiorys zawodowy. Jest on elementem opracowywanej od wielu miesięcy publikacji poświęconej zmarłym lekarzom weterynarii z terenu Pomorza i Kujaw od początku II Rzeczypospolitej do czasów współczesnych.


Zwoliński Stanisław
 
            Urodził się 8 października 1952 r. w Inowrocławiu. W 1967 r. ukończył szkołę podstawowa w Chełmcach, po czym podjął naukę w Państwowym Technikum Weterynaryjnym we Wrześni. W 1972 r. rozpoczął studia na Wydziale Weterynarii Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Dyplom lekarza weterynarii otrzymał w 1978 roku. W tym samym roku odbył wstępny staż pracy w Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii we Włocławku, Oddziale Terenowym Lipno.
            1 grudnia 1978 r. został zatrudniony na stanowisku ordynatora w PZLZ Pakość. W dniu 30 kwietnia 1990 r. umowa została rozwiązana w związku z prywatyzacją lecznictwa weterynaryjnego. Prywatną praktykę prowadził do końca grudnia 1996 r. Następnie podjął pracę w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Inowrocławiu na stanowisku powiatowego inspektora ds. zwalczania zaraźliwych chorób zwierzęcych a od stycznia 1999 r.  na stanowisku powiatowego inspektora ds. Zwalczania Chorób Zakaźnych Zwierząt i Zdrowotną Jakością Pasz. Pracę w Inspekcji Weterynaryjnej zakończył w Październiku 2007 r. poświęcając się lecznictwu w zarejestrowanym w 2006 r. gabinecie weterynaryjnym w Sławęcinku. Działalność zawodową zakończył w 2019 r.
            Ukończył podyplomowe studia w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób owadów użytkowych i posiadał specjalizację w dziedzinie epizootiologii i administracji weterynaryjnej.   
Zmarł 11 lipca 2022 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Chełmcach.       

Źródło: Akta osobowe WIW w Bydgoszczy i PIW w Inowrocławiu.  (J.J.)

                                                                                                                                                                                  Jacek Judek



25 czerwca 2022 r.
Nadleśnictwo Runowo
Rozpoczęło się lato, a wraz z nim słońce i upalne dni.  Wypoczynek w domu jest na pewno wygodny – miękki fotel, gazetka lub książka. Być może panuje tam przyjemny  chłodek, a i  do lodówki jest blisko. Oczywiście są jeszcze i działki, gdzie przy pielęgnowaniu roślin i kąpielach wodno - słonecznych można niewątpliwie spędzić bardzo mile wiele godzin, ale … . Ale jest jedno „ale”. Z czasem to „ale” daje o sobie coraz mocniej znać. Ciągle jesteśmy sami bądź w relatywnie wąskim kręgu i rodziny i najbliższych. Ale przecież tak wcale nie musi być. I dlatego, po majowej wycieczce do Polańczyka, 25 czerwca grono ponad trzydziesu członków i sympatyków Koła Seniorów spędziło wspólnie kilka godzin „ … w pięknych okolicznościach przyrody w ostoi w Nadleśnictwie Runowo” (jak to poetycko napisali w zaproszeniu organizatorzy tego zdarzenia). Pogoda dopisała, a w cieniu dębów, buków, grabów, klonów i innych drzew (lasy tego nadleśnictwa zdominowane są przez drzewostan liściasty) upał wcale nie był dotkliwy.
Po spacerze leśnymi ścieżkami prowadzeni przez  panią Katarzynę Rózycka - leśniczkę z Szkółki Leśnej Runowo Młyn, dotarliśmy do miejsca biesiadowania – malowniczej dużej wiaty, z równie dużymi stołami, przy których wszyscy znaleźli dość miejsca dla siebie i odwiedzjących „gości” z sąsiednich stołów. Co ważne, wiata ta zlokalizowania na niewielkim wzniesieniu, nad brzegiem jednego z licznych w tej okolicy jezior gwarantowała piękny widok na wodę i liczne kwitnące o tej porze lilie wodne i grążele.
Jak zwykle przy takich okazjach było obfite i dobre jedzenie. Ale że człowiek nie tylko „chlebem” żyje było także coś dla ducha i umysłu czyli konkurs z zakresu wiedzy o  leśnych zwierzętach i roślinach występujących w lasach Krajny,  oraz pytania ze znajomości Krajeńskiego  Parku  Krajobrazowego. Tym razem konkurs był trudny, tym więcej, że w trakcie poprzedzającego go leśnego spaceru przewodniczka nie opisała szczegółowo botaniczno-zoologicznej i geograficznej specyfiki tego nadleśnictwa i regionu. Wielu z nas stanęło jednak na wysokości zadania, a zwycięzcami konkursu zostali: Bożena i Bronek Łokczewscy  z Osia, drugie i trzecie  miejsce przypadlo odpowiednio: Michałowi Mikołajczakowi z Rodzicami z Chojnic, oraz  Halinie i Grzegorzowi Szymanowiczom z Kamienia Krajeńskiego którzy oprócz satysfakcji otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.
            Był także i inny żelazny  punkt programu – „Rzut Kapciem Prezesa”. Tym razem centrum celu stanowiły koncentryczne koła wyrysowane wewnątrz „kamiennego kręgu” będącego obudową palonych w tym miejscu ognisk. Tutaj na podium stanęli: Maria Łukaszewicz z Tucholi, Andrzej Nowakowski  z Sośna i Zdzisław Adamowicz  z Mroczy.
Na zakończenie było także wspólne zdjęcie uczestników spotkania, które podobnie jak i kilkanaście innych zamieszczono w zakładce „Galeria” naszej strony.
Ci, którzy chcieli i mogli być w tym krajeńskim zakątku, mogą z całym przekonaniem po raz kolejny powtórzyć, że „Warto było się spotkać, Warto siępoznać i Warto zapamiętać”.
A więc warto zapamiętać też, że następne plenerowe spotkanie P.T Seniorów i sympatyków Koła już 20 sierpnia na strzelnicy PZŁ we Włocławku, a następne – 17 września na strzelnicy PZŁ w Łącku koło Pakości.

                                                                                                                                                                    Jacek Judek



16 – 21 maja 2022 r.
Bieszczady
     Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wywołaną przez Covid -19 udało się wreszcie zrealizować dawno zaplanowaną wycieczkę członków Koła Seniorów w Bieszczady. Przez moment wydawało się, że i w tym roku impreza ta nie dojdzie do skutku z powodu agresji w dniu 24 lutego br. putinowskiej Rosji na Ukrainę i przypadki bombardowania oraz ostrzału rakietowego obiektów cywilnych i militarnych położonych kilkadziesiąt kilometrów od miejsc, które pragnęliśmy odwiedzić.
     Ostatecznie przyjęte założenia udało się zrealizować i w dniu 16 maja grupa 32 członków Koła wyruszyła do Polańczyka, do ośrodka „Szeptucha” stanowiącego bazę wypadową do zwiedzania Bieszczadów. Pięknie położony obiekt, z balkonami zwróconymi w stronę pasma gór i Zalewu Solińskiego, tarasami, grilowiskiem i klimatyczną salą restauracyjną, pozwalał po powrocie z codziennych wycieczek, przyjemnie wypocząć ciesząc się swoim towarzystwem  napawając się równocześnie urokami otoczenia.
     Założeniem wycieczki nie było forsowne wędrowanie po górach i rozległych połoninach, lecz poznanie klimatu, kultury oraz złożonej i często bardzo tragicznej historii mieszkańców tych ziem: Bojków, Łemków, Dolinian i Podgórzan. Było to możliwe dzięki towarzyszącej grupie przez cały czas pobytu, doskonale przygotowanej i kompetentnej przewodniczce, pani Marii Mnich.
     W programie kolejnych dni wycieczki był m.in. rejs po Zalewie Solińskim, przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną, zwiedzanie myczkowickiej i solińskiej zapory wodnej, Muzeum Bojkowskiego, Ośrodka Caritas z Ogrodem Biblijnym i centrum drewnianych miniatur sakralnych z terenu Karpat, Skansenu Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz sanockiego muzeum z największym w Polsce zbiorem ikon oraz także największej kolekcji dzieł tragicznie zmarłego Zdzisława Beksińskiego, a także wielu innych miejsc poznanych w trakcie przejazdu lub wędrówek przez Bieszczadzki  Park  Narodowy.
     Słoneczna pogoda była dopełnieniem kolejnej, ze wszech miar udanej wyprawy, co spowodowało, że już w trakcje drogi powrotnej w głowach organizatorów zaczęły krystalizować się kierunki kolejnych wiosennych/jesiennych senioralnych eskapad.

     Obszerny opis wycieczki zostanie zamieszczony w kolejnym numerze Biuletynu Koła Seniorów.

    W zakładce „Galeria” zamieszczony został wybór zdjęć z opisanej imprezy, a bogata ich kolekcja  (z tej oraz wielu innych imprez organizowanych przez KS) jest do pobrania z cyfrowego archiwum Sali Historii i Tradycji Służby Weterynaryjnej, którą opiekunem jest niżej podpisany.
Jacek Judek



23 kwietnia  2022 r. 
Wiosenne spotkanie  - Telimena Bydgoszcz

         Po zimowej przerwie oraz dramatycznym wzroście zachorowań i odejść z powodu pandemii Covod-19, nadeszła wiosna, słońce, wyciszenie zarazy i wzrost optymistycznych nastrojów. Towarzyszy temu wzbudzenie pragnienia kolejnych spotkań i wspólnych imprez.
         Realizując przyjęty harmonogram działań na 2022 rok, w dniu 23 kwietnia br. o godz. 1100 w bydgoskiej restauracji Telimena, miało miejsce pierwsze, otwierające nowy sezon działalności, plenarne spotkanie członków naszego Koła Seniorów. Uczestniczyło w nim  ponad szśćdziesięcioro  członków i sympatyków Koła z terenu całego województwa: od powiatu świeckiego i grudziądzkiego do włocławskiego i od nakielskiego do brodnickiego. Przybył także, specjalnie zaproszony Prezes K-PIL-W Kol. Andrzej Klimowski.
Spotkanie miało wyłącznie rozrywkowo-towarzyski charakter (tj. nie omawiano żadnych zasadniczych spraw organizacyjnych Koła). Tak wiec po zajęciu miejsc przy stołach i krótkim powitaniu przez Prezesa Koła Seniorów, kol. Ryszarda Tyborskiego, rozpoczął się koncert akordeonowy w wykonaniu dr. sztuk muzycznych, nauczyciela akademickiego -  Krzysztofa Lutrzykowskiego, zdobywcy wielu nagród na konkursach w kraju i za granicą zarówno solo, jak i w zespole. W trakcie ok. czterdziestominutowego koncertu Muzyk poprowadził nas po europejskich stolicach, prezentując charakterystyczne dla tych miejsc utwory.    
Po zakończeniu pierwszego koncertu członkowie Kola Seniorów przygotowali dr. Tyborskiemu, który w roku bieżącym obchodzić będzie osiemdziesiąte urodziny, niespodziankę w postaci  okolicznościowego adresu (p. zdjęcia zamieszczone w  galerii) z podziękowaniami za dotychczasową działalność na rzecz Koła i życzeniami zdrowia i zapału do kontynuowania tej unikalnej skali kraju, pod względem zakresu i form, działalności.
Kolejnym punktem programu był występ, znanego już członkom KS zespołu Michała Hajduczeni „Slavic Voices” z recitalem polskiej przedwojennej muzyki filmowej. Usłyszeliśmy pełne uroku i magii lat 30-tych przeboje z repertuaru Hanki Ordonówny, Jana Kiepury, Eugeniusza Bodo, utwory, m.in. "Na pierwszy znak", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" czy "W starym kinie".   Koncert został bardzo żywo i życzliwie przyjęty, a aplauz słuchaczy „wymusił” na muzykach bis, w którym zaśpiewano nam „Herbatkę we dwoje”  z przygotowanego przez „Slavic Voices” koncertu z utworami Kabaretu Starszych Panów Jerzego Wasowskiego oraz Jeremiego Przybory.
Spotkanie zakończył  wspólny obiad i nadzieja kolejnych równie sympatycznych spotkań.
Jacek Judek

Uwaga: zdjęcia ze spotkania zamieszczono w zakładce "Galeria"



12 marca 2022 r. 
Spotkanie z okazji Dnia Kobiet


W dniu 12.03.2022 do  lokalu Kujawsko Pomorskiej Izby Lekarsko Weterynaryjnej przy Noakowskiego 3 w Bydgoszczy, na zaproszenie prezesa Koła Seniorów dr Ryszarda Tyborskiego przybyło 9 pań i 3 panów świętować Dzień Kobiet. Prezes przywitał przybyłe osoby i w imieniu kolegów z Koła Seniorów i swoim złożył przybyłym paniom życzenia zdrowia, pomyślności i samych miłych chwil w tym i w kolejnych spotkaniach członków i sympatyków Koła Seniorów. 

Panie przyniosły mnóstwo ciast, którymi raczyliśmy się przy kawie i herbacie serwowanej z gracją przez  kolegę Zenka Grzeczkę oraz wznieśliśmy toast za zdrowie wszystkich kolegów i koleżanek, tradycyjnie pojawiającymi się przy takich spotkaniach, nalewkami  
Wspomnień z minionych spotkań nie było końca czas szybko płynął w serdecznej atmosferze.
Przy okazji zauważyć należy że dwie kolejne koleżanki: Jolanta Dąbrowska i Lucyna Kuziel-Zawalich złożyły deklaracje przystąpienia do Koła Seniorów.
Na pożegnanie prezes obdarował każdą z pań wiązanką kwiatów, co uwieńczono zdjęciami.
Tak zakończyło się kolejne, sympatyczne spotkanie i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych, licząc na to, że  wirus  ani żadne inne powody nie pokrzyżują naszych planów .
Maria Brauer-Mazurek



13 listopada 2021 r.
Dna 14 listopada br. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Toruniu-Kaszczorku odprawiona została msza św. w intencji zmarłych lekarzy weterynarii.  W trakcie liturgii Prezes Kola Seniorów dr Ryszard Tyborski odczytał nazwiska zmarłych w ostatnich latach naszych zmarłych Koleżanek i Kolegów i przywołał ich także trakcie przygotowanej przez siebie modlitwie wiernych.
            W mszy uczestniczyło blisko czterdziestu przedstawicieli i sympatyków naszego zawodu, zarówno seniorów jak i młodszych koleżanek i kolegów, z Prezesem Rady Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej dr Andrzejem Klimowskim włącznie.
            Sobotnie modlitewne spotkanie, w zamyśle Prezesa, zapoczątkowało tradycję corocznych mszy św. w intencji zmarłych lekarzy weterynarii odprawianych w każdą II sobotę listopada, miesiącu wspominania naszych bliskich zmarłych. Wybór miejsca - kościół w Toruniu-Kaszczorku nie był przypadkowy. Ta niewielka i historyczna (powstała w XIII wieku) świątynia, znajdująca się w centralnej części województwa ułatwia dojazd z każdej jego części, a jej klimat ułatwia skupienie i refleksję uczestników nabożeństwa.
            Po mszy, jej uczestnicy kontynuowali spotkanie na obiedzie w położonej nieopodal restauracji „Słoneczne Tarasy”.
            Trwająca pandemia koronawirozy już drugi rok z rzędu uniemożliwiła organizowanie dorocznych spotkań zaduszkowych (odbywających się każdego roku w kilku miejscach na terenie województwa), podczas których, przy kawce i herbatce, uczestnicy wspominali swoich kolegów, szefów i mentorów przywołując czasem zabawne, a czasem i poważne sytuacje z nimi związane. Nie wykluczając kontynuowania tej tradycji po ustąpieniu zarazy, ta nowa, opisana powyżej inicjatywa doskonale uzupełnia naszą pamięć i szacunek dla tych, których już wśród nas nie ma.
Uwaga: zdjęcia z sobotniej liturgii zamieszczone zostały w zakładce „Galeria”


25 września 2021 r.
Ostatnie z trzech zaplanowanych na 2021 rok plenerowych spotkań członków Koła Seniorów odbyło się w dniu 25 września na strzelnicy myśliwskiej PZŁ Włocławek – Ostrowy. Podobnie jak na spotkaniach w nadleśnictwach Solec Kujawski w dniu 10 lipca jak i Dąbrowa dniu 7 sierpnia, dopisała zarówno pogoda jak i frekwencja. Blisko czterdziestu uczestników imprezy osobiście podejmował Włocławski Łowczy Okręgowy Pan Grzegorz Wiśniewski, a nasz kolega Wiesiek Milewicz, - członek tamtejszego Koła Myśliwskiego powitał (i na zakończenie spotkania także pożegnał) stosownym sygnałem na rogu myśliwskim W programie, poza tradycyjnymi konkursami (z zakresu m. in wiedzy ornitologicznej i celności rzutów „kapciem Prezesa”) oraz obfitym jadłem, było zwiedzanie strzelnicy, gdzie na różnych jej obiektach celnością strzałów do rzutków popisywali się członkowie koła, a także co odważniejsi goście. W dalszej części spotkania pan Grzegorz Wiśniewski opowiedział o historii reintrodukcji bobra i sokoła wędrownego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. We włocławskiej imprezie uczestniczył po raz pierwszy, najmłodszy stażem w KS Jerzy Dymek - Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii oraz zbyt młody, aby należeć do Koła, Kol. Andrzej Klimowski - Prezes Rady Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Uwaga: zdjęcia z impresy zamieszczonow zakladce "Galeria"


13 – 18 września 2021 r.
            W dniach 13 – 18 września odbiła się kolejna, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, doroczna wycieczka członków KS. Pierwotnie planowany wyjazd w Bieszczady, z powodu koronawirozy nie odbył się, dlatego zainteresowanie z południa Polski przeniosło się w rejony północne. Tym sposobem bazą do okolicznych wypadów stało się Sarbinowo. W wycieczce wzięły udział 24 osoby. Uczestnicy zakwaterowani zostali w zadbanym ośrodku „Słoneczny Brzeg”. W trakcie pobytu zwiedzono m.in. muzea w Koszalinie i Kołobrzegu, Górę Chełmską, piękne Ogrody Hortulus oraz Kołobrzeg.
            Bardziej szczegółowy opis tej imprezy wraz wybranymi zdjęciami zamieszczony zostanie w najbliższym numerze Biuletynu Koła Seniorów, a bogata dokumentacja fotograficzne jest już dostępna u kol. Jacka Judka administrującego opisany wcześniej program komputerowy.

Uwaga: wybrane zdjęcia z wycieczki zamieszczono w zakladce "Galeria"


10 września 2021 r.
            W związku z tym, że kadencja władz Koła Seniorów kończy się wraz z kadencją organów Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, w dniu 10 września, w Sali Konferencyjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy odbyło się walne zebranie naszego Koła. Dr Ryszard Tyborski, jako ustępujący prezes złożył obszerne sprawozdanie z działalności KS przedłużonej przez pandemię koronawirusa kadencji. Po nim sprawozdanie złożyła skarbniczka koła, Kol. Maria Brauer-Mazurek. Oba sprawozdania zostały jednogłośnie przyjęte. Ich teksty zostaną zamieszczone w najbliższym numerze Biuletynu Koła Seniorów.
          W kolejnym punkcie zebrania dokonano wyboru nowych władz KS. Dr Tyborski został ponownie i jednogłośnie wybrany Prezesem. Koledzy: Jacek Judek  i Zenon Grzeczka zostali ponowie wybrani na v-ce prezesów, podobnie jak i Kol. Maria Brauer Mazurek – na skarbniczkę Koła.
W końcowej części Zebrania, kol. Jacek Judek zaprezentował uruchomiony w Sali Historii i Tradycji Służby Weterynaryjnej program cyfrowej archiwizacji wszelkich zdarzeń dokumentowanych fotograficznie. Całość tej formy archiwizowania została podzielona odrębne katalogi: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Bydgoszczy, powiatowe inspektoraty weterynarii, ZHW, Kujawsko-Pomorska Izba Lekarsko-Weterynaryjna oraz Koło Seniorów przy K-PIL-W. Chociaż to dopiero początek prac przy zbieraniu fotograficznej dokumentacji, to już w tej chwili w katalogu KS zgromadzono i chronologicznie uporządkowano ponad 6500 plików (zdjęć).
            Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem zbiorów zapraszamy do kontaktu do nadzorującym program kolegą Jackiem Judkiem.
             Ostatnim akcentem zebrania zwiedzanie mieszczącej się na IV piętrze WIW Sali Historii i Tradycji Służby Weterynaryjnej.


5 września 2021 r.
            Pragniemy z wielką satysfakcją i radością poinformować Koleżanki i Kolegów, iż w dniu 5 września 2021 r., podczas Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, Prezes naszego Koła Seniorów, dr Ryszard Tyborski, został uroczyście wyróżniony tytułem Członka Honorowego Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. W uroczystej laudacji, Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Kol. Maciej Bachurski przedstawił liczne zasługi Wyróżnionego na rzecz K-PIL-W ze szczególnym podkreśleniem rozlicznych i wielokierunkowych działań na rzecz Koła Seniorów.
            Drogi Prezesie, Kolego Ryszardzie z całego serca gratulujemy wyróżnienia, dziękujemy za to co dla naszego Koła zrobiłeś oraz życzymy zdrowia i sił do dalszego jego prowadzenia.


MARZEC:
            Dnia 6 marca w Sali Wielkiej (Balowej)  Zamku Królewskim w Warszawie, pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej miała miejsce uroczystość z okazji 100-lecia Pierwszego Organizacyjnego Wszechpolskiego Zjazdu Lekarzy Weterynaryjnych w Warszawie.  Swoją obecnością uroczystość tę zaszczycili m.in. lek. wet. Halina Szymańska, Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele sejmu w tym lek. wet Dorota Niedziela, posłanka na Sejm VII, VIII i obecnej kadencji, przedstawiciele Senatu RP, samorządów zawodowych, wydziałów weterynaryjnych i innych ośrodków naukowych a także wszyscy dotychczasowi prezesi Krajowej Rady. Kujawsko-Pomorską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną reprezentowało trzynastu lekarzy (liczbę uczestników uroczystości określiła Krajowa Rada) w tym kilkoro członków Koła Seniorów. Wszyscy uczestnicy święta otrzymali pamiątkowe medale a dwaj nasi dwaj seniorzy: dr Ryszard Tyborski oraz dr Zenon Grzeczka otrzymali te medale z imienną inskrypcją.
            Pragniemy też z wielką satysfakcją poinformować, iż podczas tej samej podniosłej uroczystości, Prezes naszego Koła Seniorów dr Ryszard Tyborski, za liczne zasługi dla naszej korporacji zawodowej, otrzymał najwyższe odznaczenie samorządu lekarzy weterynarii przyznawane od 1995 r. - Medal Honorowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej BENE DE VETERINARIA MERITUS. Dzięki temu dołączył do wąskiego, bo liczącego tylko niespełna siedemdziesięciu lekarzy, grona osób, którym przyznano to wyróżnienie. Jest on tym samym piątym, po lek. wet Eugeniuszu Paluszkiewiczu, dr. Bartoszu Winieckim, dr. Jacku Judku i prof. dr. hab. Eugeniuszu Wiśniewskim (wg. kolejności przyznania) posiadaczem tego medalu.
Szanowny Panie Doktorze, z całego serca gratulujemy tego zaszczytnego wyróżnienia. Cieszymy się, ze Pańska wieloletnia aktywność – bo trwająca od pierwszych dni istnienia samorządu lekarsko-weterynaryjnego, zarówno w strukturach Izby Bydgoskiej, Kujawsko-Pomorskiej jak i Krajowej - do chwili obecnej, szczególnie owocnej dla naszej Izby poprzez utworzenie i od dziesięciu lat rozwijanie aktywności Koła Seniorów, została dostrzeżona także z perspektywy Komisji Krajowej. Wiemy, że nie robisz tego dla zaszczytów, że Ty po prostu „tak masz”, że musisz działać. Mamy to szczęście, że los tak pokierował, iż znalazłeś się wśród nas i że dzięki utworzonemu przez Ciebie Kołu Seniorów, będąc często poza aktywnym wykonywaniem zawodu lekarza weterynarii, możemy się spotykać i uczestniczyć w różnorakich formach aktywności Koła.
 
7 marca do lokalu Kujawsko – Pomorskiej Izby Lekarsko Weterynaryjnej, przy ul Noakowskiego odpowiadając na zaproszenie Koła Seniorów przybyło 14 Pań na wspólne świętowanie dorocznego Dnia Kobiet. Niektóre a Nich odwiedziły lokal Izby po raz pierwszy. Wśród obecnych szczególnym gościem była Pani dr  n. wet. Krystyna Romaniuk, tegoroczna 90 letnia Jubilatka, której na początku zaśpiewano 100 i jeszcze więcej lat dołączając do życzeń bukiet kwiatów. Był tort okolicznościowy i upominki w postaci tradycyjnego różowego goździka, pary cielistych rajstop i tabliczki mlecznej wedlowskiej czekolady „Jedyna”. Listy z potwierdzeniem odebrania upominków nie było. Wspominaliśmy przy kanapkach przygotowanych przez Panie z Izby torcie  kawie i herbacie minione Święta Kobiet, oraz inne sympatyczne spotkania minionego okresu i wierzcie Państwo było co wspominać.  
 
            Późniejsze zdarzenia miesiąca marca uświadomiły nam wszystkim, że nawet najlepsze i najbardziej bardziej dopracowane plany mogą z dnia na dzień runąć jak domek z kart.
Jeszcze 7 marca cieszyliśmy się wspólnym spotkaniem z naszymi Paniami wiedząc, że gdzieś tam – w Zielonej Górze jest na oddziale zakaźnym tzw. „pacjent 0”, u którego stwierdzono infekcję koronawirusem, a już kilka dni później, realizując postanowienia specustawy „koronawirusowej”, wydanych w ślad za nią rozporządzeń i innych przepisów, cały kraj musiał przestawić się na inny sposób myślenia, postępowania i planowania. Zamknięcie galerii handlowych (poza sklepami spożywczymi, aptekami i drogeriami), zamknięcie teatrów, bibliotek a także m.in. restauracji, barów, basenów kąpielowych, siłowni, odwołanie imprez sportowych i kulturalnych zamknięcie granic państwowych, zamkniecie żłobków, przedszkoli, szkół i wyższych uczelni ( na razie tylko na dwa tygodnie), zalecenia by tam gdzie jest to możliwe, świadczyć pracę w trybie zdalnym, a także ograniczenie liczby członków zgromadzeń, w tym także liturgicznych do 50 osób (a jest to sytuacja na dzień 16 marca) - to tylko niektóre z ograniczeń i niestandardowych rozwiązań mających na celu zahamowania rozwoju pandemii wywołanej rozprzestrzenieniem się w ciągu zaledwie kilku miesięcy na cały świat chińskiego koronawirusa.
W naszym Kole pierwszą „ofiarą” nowej rzeczywistości był koncert w Filharmonii Pomorskiej zaplanowany na 22 marca, na który w sposób niezaplanowany pozyskano bilety na początku tego miesiąca. Oczywistym też się stało, że nie dojdzie do zaplanowanego na 5 kwietnia w Radziejowie Plenerowego śniadania Wielkanocnego odwołanego przez organizatorów.
Także najprawdopodobniej nie odbędzie się zaplanowane na 25 kwietnia Roczne Zebranie Kola Seniorów. Na razie zawieszona została realizacja  naszej wycieczki w Bieszczady . O ile w maju nie dojdzie ona do skutku  istnieje nadzieja i szansa, że może uda się ją zrealizować jesienią. Jednak już dziś należy liczyć się z tym, że planowane na ten rok imprezy i spotkania być może się nie odbędą. 
Co do dalszych rocznych planów Koła trudno dzisiaj prorokować. Nikt bowiem nie wie czy, i na ile uda się szybko opanować zarazę. A skoro wiemy już, że są już jej pierwsze śmiertelne ofiary, to niezależnie od prawnych ograniczeń -  nasza wiedza lekarska nakazuje nam racjonalne i odpowiedzialne podejście do sprawy, tym więcej, że ten koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla seniorów. Na razie organizujmy sobie życie w domowych pieleszach, kontaktujmy się telefonicznie i mailowo do czego zachęcamy.
Interesujmy się sytuacją i zdrowiem naszych Koleżanek i Kolegów. 
 
 *****
Żegnaj Piotrze !!


  Z głębokim żalem i smutkiem wspominamy zmarłego w dniu 22 marca 2020   roku w Poznaniu,  po długiej nieuleczalnej chorobie, naszego Kolegę lekarza weterynarii Piotra Kutę. Był on związany przez wiele lat z  województwem Kujawsko – Pomorskim. Przez 24 lata pracował w powiecie Inowrocław na stanowiskach inspektora WIS, z-cy Rejonowego i Powiatowego Lekarza Weterynaria, a w latach 2002 – 2012 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Inowrocławiu. Był też członkiem naszego zawodowego samorządu pełniąc w nim także odpowiedzialne funkcje. Po opuszczeniu Inowrocławia, do 2019 r. pracował w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu na stanowisku Wojewódzkiego Inspektora Wet. ds. oceny działalności Inspekcji Weterynaryjnej.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju Rodzina zmarłego poinformowała,
 że pożegnanie ze zmarłym nastąpi w późniejszym terminie.
Informację o pogrzebie zamieścimy na stronie internetowej KPILW
 
*****
10-lecie Koła Seniorów Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej
 W lutowym numerze Życia Weterynaryjnego z okazji jubileuszu istnienia Kola Seniorów przy K-PIL-W ukazał się artykuł autorstwa dr. Ryszarda Tyborskiego opisujący historę powstania oraz działalność naszego Koła w ciągu ostatnich 10 lat. W celu udostępnienia dostępu do jego treści tym P.T Koleżankom i Kolegom, którzy być może nie posiadają tego numeru "Życia", a także w celu utrwalenia jego tekstu na stronach internetowych naszego Koła, zamieszczamy poniżej skan tej publikacji.

LUTY:
Kolejną imprezą, w której w dniu 8 lutego 2020 roku uczestniczyło dwudziestu trzech członków Kola Seniorów był wystawiany przez Operę Nova w Bydgoszczy spektakl z librettem Wojciecha Młynarskiego według pomysłu Adama Mickiewicza pt. „Awantura w Recco, czyli Drzewko wolności”. Ciekawie brzmiące i wpadające w ucho arie i chóralne pieśni połączone z mówioną treścią odnoszące się do losów polskiego legionisty , który leczy rany poniesione w walkach na terenie Włoch.
Dla przypomnienia nieco historii z tych czasów.  W  1797 r. starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich. Polacy wierzyli, że przez pokonaną przez Napoleona Austrię przejdą do Polski. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana. W 1799 r. polscy legioniści wzięli udział w walkach, odnieśli szereg porażek i ciężkie straty w bitwach: pod Weroną, w oblężonej Mantui, i w zaciekłej trzydniowej bitwie nad Trebbią. Rany poniesione w tej walce leczy  ( i romansuje ) w liguryjskim miasteczku Recco niejaki Tadeusz. Recco leży niedaleko Reggio Emilia, gdzie, na pierwszy widok Wojska Polskiego, Józef Wybicki pisze swoją bojową "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", czyli Mazurka Dąbrowskiego. Po spektaklu Seniorzy spotkali się w operowej restauracji „Maestra” na wspólnej kolacji.   
 
14 lutego uczestniczyliśmy w Koncercie Walentynkowym w Filharmonii Pomorskiej.
Z koncertem wystąpił poznański zespół Affabre Concinui z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej. W koncercie, który wysłuchało 30 członków i sympatyków Koła Seniorów znalazły się największe przeboje Nat King Cole’a. Podobnie jak tydzień wcześniej impreza zakończyła się spotkaniem w operowej restauracji Maestra. Przy tej okazji należy podkreślić, że udział zarówno w koncertach, balach tak jak i towarzyszących im później spotkaniach  jest zawsze finansowany wyłącznie przez uczestników tych imprez.
 
W dniu 22 lutego 2020 roku, w ostatnią sobotę karnawału, tym razem mniej liczna, bo tylko dziewiętnastoosobowa grupa członków i sympatyków  Koła Seniorów uczestniczyła w restauracji Maestra w „Balu Wiedeńskim”.  Do północy wszyscy uczestnicy bawili się w rytmie i nastroju utworów wiedeńskich mistrzów walca w mistrzowskim wykonaniu Zespołu Kameralnego im. Johanna Straussa pod kierownictwem Emilii Czekały. Nie zabrakło też konkursów ze wspaniałymi nagrodami. W konkursie walca wiedeńskiego I miejsce zajęli nasi seniorzy - Danuta i Zenon Grzeczka.  Po północy charakter muzyki zmienił się na typowy dla imprez kar nawałowych. Jak co roku tak i obecny Bal Wiedeński” piąty z kolei  ( 2016 - 2020  ) zakończyliśmy pozostając jako jedyni  na parkiecie „do ostatniego tchnienia”   didżeja. Szkoda , że jest tak małe zainteresowanie dobrą zabawą w doborowym gronie. Wszystkie koszty ponosili uczestnicy.
 
STYCZEŃ:
Na rok 2020 Koło Seniorów przy Kujawsko-Pomorskiej Izbie Lekarsko- Weterynaryjnej zaplanowało bogaty program imprez i spotkań.  Rozpoczął je   w dniu 12 stycznia karnawałowy „Koncert Noworoczny” w Filharmonii Pomorskiej  w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W koncercie, w którym zabrzmiały popularne melodyjne utwory orkiestrowe,  piękne  arie operowe i  operetkowe przeplatane trafnymi informacjami  konferansjera  uczestniczyło 25 członków i sympatyków Koła Seniorów.